336CKE100M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
965654
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
336CKE100M PDF
Type Description
Series:CKE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):4.019Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:333.5 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)