EMVY6R3GDA822MMN0S
VIGOR # :
965665
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V SMD
DataSheet
EMVY6R3GDA822MMN0S PDF
Type Description
Series:Alchip™- MVY
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.4875 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.75 A @ 100 kHz
Impedance:38 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)