B43640E9477M000
VIGOR # :
965667
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP-IN
DataSheet
B43640E9477M000 PDF
Type Description
Series:B43640
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):250mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.61 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)