16MXC15000MEFCSN22X35
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
965670
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16MXC15000MEFCSN22X35 PDF
Type Description
Series:MXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.68 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.082 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)