50ZL10MEFC5X7
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
965673
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50ZL10MEFC5X7 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:88.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:500 mOhms
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)