ALS70A202KE400
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
965675
Description
CAP ALUM 2000UF 20% 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS70A202KE400 PDF
Type Description
Series:ALS70
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):87mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.6 A @ 10 kHz
Impedance:52 mOhms
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):3.307" (84.00mm)