105KXM100M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
965677
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V THRU HOLE
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
105KXM100M PDF
Type Description
Series:KXM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):132.629Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:26 mA @ 100 kHz
Impedance:46 Ohms
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)