EEU-FC1C472S
VIGOR # :
966528
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1C472S PDF
Type Description
Series:FC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:2.329 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.74 A @ 100 kHz
Impedance:20 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)