B43508A2158M7
VIGOR # :
966530
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
DataSheet
B43508A2158M7 PDF
Type Description
Series:B43508
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):75mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.69 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:110 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)