UUG1V102MNQ1MS
VIGOR # :
966532
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
DataSheet
UUG1V102MNQ1MS PDF
Type Description
Series:UUG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.15 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size:0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)