EKYB100ELL123MMP1S
VIGOR # :
966995
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
EKYB100ELL123MMP1S PDF
Type Description
Series:KYB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.638 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.28 A @ 100 kHz
Impedance:12 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)