EKXJ161ELL271MUN3S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
968053
Description
CAP ALUM 270UF 20% 160V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKXJ161ELL271MUN3S PDF
Type Description
Series:KXJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.6325 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)