ELH478M050AR3AA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
969680
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ELH478M050AR3AA PDF
Type Description
Series:ELH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.48 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)