SLPX272M100C4P3
VIGOR # :
970573
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
DataSheet
SLPX272M100C4P3 PDF
Type Description
Series:SLPX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):98mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.58 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)