LNR1V683MSE
VIGOR # :
970578
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 35V SCREW
DataSheet
LNR1V683MSE PDF
Part Status:Active
Capacitance:68000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:10.81 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):3.268" (83.00mm)