515D106M100AA8PE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
970584
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
515D106M100AA8PE3 PDF
Type Description
Series:515D
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:150 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)