EEE-FK1H390SP
VIGOR # :
970586
Description
CAP ALUM 39UF 20% 50V SMD
DataSheet
EEE-FK1H390SP PDF
Type Description
Series:FKS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:39 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):880mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:107.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:160 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)