LLS2G561MELB
VIGOR # :
970589
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
DataSheet
LLS2G561MELB PDF
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.0755 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)