UBT1C471MPD1TD
VIGOR # :
970591
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
UBT1C471MPD1TD PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:472.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:945 mA @ 100 kHz
Impedance:75 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)