B41858C7158M9
VIGOR # :
970594
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
B41858C7158M9 PDF
Type Description
Series:B41858
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):31mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.483 A @ 100 kHz
Impedance:29 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)