350CFX4.7MEFCT810X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
970593
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
350CFX4.7MEFCT810X16 PDF
Type Description
Series:CFX
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:44 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)