HVMLS132M100EB0C
VIGOR # :
970588
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 100V FLATPCK
DataSheet
HVMLS132M100EB0C PDF
Part Status:Active
Capacitance:1300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):143mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:10.1 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)