LKX2W560MESY25
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
970968
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LKX2W560MESY25 PDF
Type Description
Series:LKX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)