LNC2V153MSEJ
VIGOR # :
970979
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
DataSheet
LNC2V153MSEJ PDF
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:35.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):5.827" (148.00mm)