LNU2W103MSEJ
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
970985
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNU2W103MSEJ PDF
Type Description
Series:LNU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:27.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:38.22 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):6.614" (168.00mm)