UPS2E2R2MPD1TA
VIGOR # :
973675
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
DataSheet
UPS2E2R2MPD1TA PDF
Type Description
Series:UPS
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:46.4 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)