ALC40A331DF450
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
975529
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALC40A331DF450 PDF
Type Description
Series:ALC40
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):206mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.53 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.14 A @ 10 kHz
Impedance:198 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)