ALS70H564QW040
VIGOR # :
976104
Description
CAP ALUM 560000UF 20% 40V SCREW
DataSheet
ALS70H564QW040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:560000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):5mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:40.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:41.6 A @ 10 kHz
Impedance:7 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):6.732" (171.00mm)