335CKE250MGM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
976109
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
335CKE250MGM PDF
Type Description
Series:CKE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):75.358Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:37 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:92.5 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)