UAS2G121MHD
VIGOR # :
976115
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
UAS2G121MHD PDF
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:540 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:864 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)