ESC227M035AH1AA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
976117
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ESC227M035AH1AA PDF
Type Description
Series:ESC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):69mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:800 mA @ 100 kHz
Impedance:69 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)