NEV4700M35HI
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
976810
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
NEV4700M35HI PDF
Type Description
Series:NEV
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.535" (39.00mm)