ESMQ161VSN272MA40S
VIGOR # :
976813
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
DataSheet
ESMQ161VSN272MA40S PDF
Type Description
Series:SMQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.175 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)