EEU-EE2D101
VIGOR # :
977238
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
DataSheet
EEU-EE2D101 PDF
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:692 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.73 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)