EGXF500ELL911ML20S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
977239
Description
CAP ALUM 910UF 20% 50V RADIAL TH
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EGXF500ELL911ML20S PDF
Type Description
Series:GXF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:910 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):37mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.044 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)