B41231B9228M000
VIGOR # :
977242
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
DataSheet
B41231B9228M000 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)