EGXE500ETC470MH12D
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
977244
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EGXE500ETC470MH12D PDF
Type Description
Series:GXE
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:112 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:280 mA @ 100 kHz
Impedance:500 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)