CGS173U040R3C
VIGOR # :
977250
Description
CAP ALUM 17000UF 40V SCREW
DataSheet
CGS173U040R3C PDF
Part Status:Active
Capacitance:17000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):25mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.93 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max):3.125" (79.38mm)