USA1HR47MDD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
977252
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V T/H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
USA1HR47MDD PDF
Type Description
Series:USA
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)