CGS683U075X5L
VIGOR # :
977255
Description
CAP ALUM 68000UF 75V SCREW
DataSheet
CGS683U075X5L PDF
Part Status:Active
Capacitance:68000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):5mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:30 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:39 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)