159LBB035M2DE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
977257
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
159LBB035M2DE PDF
Type Description
Series:LBB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):27.63mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.5875 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)