LNT2W562MSEH
VIGOR # :
977254
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
DataSheet
LNT2W562MSEH PDF
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:26.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:36.96 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):7.480" (190.00mm)