UHW0J562MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
977266
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UHW0J562MHD PDF
Type Description
Series:UHW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.036 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.795 A @ 100 kHz
Impedance:12 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)