B43504G2158M80
VIGOR # :
977994
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
DataSheet
B43504G2158M80 PDF
Type Description
Series:B43504
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):100mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:120 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.661" (42.20mm)