225CKE350M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
978002
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
225CKE350M PDF
Type Description
Series:CKE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):150.71Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:75 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)