UCX1V821MNS1MS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
978004
Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCX1V821MNS1MS PDF
Type Description
Series:UCX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):50mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)