UCL1E151MCL6GS
VIGOR # :
978006
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
DataSheet
UCL1E151MCL6GS PDF
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:425 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:850 mA @ 100 kHz
Impedance:100 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)