EEU-TA1A222B
VIGOR # :
978012
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
EEU-TA1A222B PDF
Type Description
Series:TA
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.588 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.985 A @ 100 kHz
Impedance:32 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)