16RX303300M16X31.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
978929
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16RX303300M16X31.5 PDF
Type Description
Series:RX30
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.84 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.3 A @ 100 kHz
Impedance:34 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)