ELXS161VSN681MP30S
VIGOR # :
980220
Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
DataSheet
ELXS161VSN681MP30S PDF
Type Description
Series:LXS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.86 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.79 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)